1.DORADZTWO FINANSOWE
Celem Doradcy Finansowego jest bezpieczeństwo finansów klienta oraz dbałość o zrealizowanie jego celów finansowych.
1.1 Bezpieczeństwo finansów
Jakie scenariusze powinniśmy rozważyć aby nie mieć problemów z finansami dziś, jutro i kiedy dożyjemy sędziwego wieku ?
Aby to osiągnąć należy przeanalizować dwa scenariusze. Negatywny i pozytywny.
Scenariusz negatywny – to wykrycie zagrożeń, które mogą uniemożliwić zrealizowanie celów lub doprowadzić do problemów finansowych.
Pozytywny – to wyznaczenie celów oraz określenie czasu i sposobu ich realizacji.
U wielu osób, bez względu na ich obecny status finansowy, występują zagrożenia, na które nie zwracają uwagi lub ich po prostu „nie widzą”
1.2 Zagrożenia w finansach
Jakie ryzyka mogą wystąpić w naszym życiu, które mogą spowodować problemy finansowe ?
Nie ma znaczenia czy pracujemy na etacie, czy prowadzimy swoją firmę – podstawową kwestią jest zadanie sobie pytania skąd się biorą „moje” pieniądze ?
Szukając odpowiedzi na to pytanie znajdziemy dużo ryzyk, które mogą wystąpić niezależnie od Naszych działań. Są też takie, których sami nie zdefiniujemy z powodu braku odpowiedniej wiedzy.
Do znanych i typowych ryzyk należy utrata płynności finansowej z powodu braku dochodu przy utracie lub zmianie pracy. U przedsiębiorców natomiast czasowy brak dochodu może być spowodowany brakiem zleceń, opóźnieniem w płatnościach za faktury itp… Rozwiązaniem jest stworzenie „Bufora bezpieczeństwa” czyli zgromadzenie na odrębnym koncie minimum sześciokrotności naszych miesięcznych stałych kosztów.
Innym aczkolwiek bardzo często bagatelizowanym ryzykiem jest utrata zdolności zarobkowej wywołana chorobą lub wypadkiem. Do tragedii finansowej może doprowadzić trwała niezdolność do pracy i pobieranie renty z ZUS-u.
Mogą wystąpić sytuacje, które nie uznamy za ryzyko z powodu niewiedzy np. : Małżeństwo z nieletnimi dziećmi bez testamentów z kredytem hipotecznym. To tykająca bomba, która nie wiadomo kiedy wybuchnie !
Ryzykiem jest również dożycie sędziwego wieku. Wielokrotnie słyszałem „ moja emerytura to moja firma”. A życie potrafi pisać inne scenariusze.
Dlatego finanse trzeba planować krótko, średnio i długoterminowo. Jeżeli przeanalizujemy różne scenariusze, będziemy świadomi zagrożeń, to nic Nas nie zaskoczy.
Jeżeli chcesz o tym porozmawiać, zadzwoń 602 183 057.
1.3 Zdolność kredytowa
Czy zdolność kredytowa liczona przez bank pozwala nam na swobodne życie i posiadanie zabezpieczeń własnych finansów ?
Aktualnie mówi się, że kredyty hipoteczne są bardziej restrykcyjne, że trzeba mieć na wkład własny itp. Z drugiej strony można uzyskać kredyt, gdzie rata kredytu stanowi 50% dochodu z budżetu domowego. Dodając do tego wydatki konieczne typu czynsz, media, zakupy żywności, ubrania, kosmetyki i temu podobne, często okazuje się, że w naszym budżecie domowym niewiele nam zostaje, a czasami brakuje. A gdzie pieniądze na nasze zabezpieczenie finansów, na nasze przyjemności, hobby, wczasy i dokształcanie się.
Czy zatem zdolność kredytowa liczona przez bank oznacza, że stać mnie na kredyt ?
Jak policzyć, czy stać mnie na kredyt ?
Zanim weźmiemy kredyt, powinniśmy dokładnie przeliczyć jakie będą nasze stałe wydatki łącznie z ratą kredytu. Czy planujemy w przyszłości inne, stałe obciążenie budżetu domowego ? Np. kolejne dziecko, zakup nowego samochodu itp. I czy będzie Nas na to stać. Suma wydatków koniecznych nie powinna przekraczać 55% Naszego dochodu.
2.1 Sposób na finansowy sukces – 10 przykazań
- Zabezpiecz swój dochód. Pracujesz – zarabiasz. Ubezpiecz kurę znoszącą złote jaja. To zdolność do pracy powoduje, że możesz zarabiać.
- Wyznacz i określ swoje cele finansowe. Jeżeli tego nie zrobisz, nigdy ich nie osiągniesz. Możesz spełniać swoje marzenia, pod warunkiem, że zamienisz je na cele. Cel powinien być mierzalny i określony w czasie.
- Stwórz system kont, rozkładaj dochody na różne „kupki”, różne cele. Każdy cel powinien mieć odrębną „skarbonkę” – łatwiej będzie Ci kontrolować postępy w jego realizacji.
- Zapłać najpierw sobie. Opłać w pierwszej kolejności rachunki związane z bezpieczeństwem i wolnością finansową.
- Pomnażaj środki , niech nie tracą na wartości. Są inne metody, nie tylko bank.
- Zwiększaj swoje dochody, aby móc coraz więcej wydawać i inwestować. Jedną z pozycji w budżecie musi być edukacja i rozwój osobisty.
- Kontroluj wydatki. Musisz wiedzieć na co i ile wydajesz co miesiąc.
- Mierz siły na zamiary, nie wydawaj więcej niż Cię na to stać. Raty + wydatki konieczne mniejsze niż 55% dochodu.
- Stwórz bufor bezpieczeństwa – Minimum 6 krotność Twoich miesięcznych wydatków.
- Zbuduj inne, niezależne źródło dochodu. To też daje poczucie bezpieczeństwa i równowagi finansowej.
2.2 Zarządzanie budżetem
2.2.1 Czy znam dokładnie swoje miesięczne wydatki ?
Aby planować swój budżet musimy zacząć od kontroli własnych wydatków. Nie ważne jaka to będzie metoda, zeszyt, arkusz xls czy kalkulator budżetu domowego na stronie banku. Ważne abyśmy wydatki mieli zawsze pod kontrolą.
2.2.2 Czy planuję swój budżet i określam cele finansowe ?
Sprawdź, czy Wasze 100% przychodów podzielone jest w taki sposób :
10%
|
10% | 10% | 55% | 10% | 4% | 1% |
Zabezpieczenie dochodu
|
Wolność finansowa | Cele średnio – terminowe | Wydatki konieczne | Zabawa wczasy | Edukacja własna | Dobroczynność |
Pracujesz, zarabiasz ? Ubezpiecz kurę znoszącą złote jaja.
|
Prywatna emerytura, życie z kapitału. | Np. nowe auto, remont domu. | Raty kredytów, stałe opłaty, jedzenie, paliwo itp. | Korzystaj z życia i baw się | Rozwój osobisty – kto nie idzie do przodu ten się cofa | Dobro dane drugiemu wraca do Nas z dwukrotną siłą. |
Bufor bezpieczeństwa – Min. 6 – krotność miesięcznych wydatków koniecznych.
2.2.3 Co zrobić gdy „kołderka jest za krótka” ?
Jeżeli uważasz, że dzisiaj nie jest możliwe aby dostosować się do tego systemu, to musisz coś zmienić w swoim życiu ! Albo zredukować wydatki albo zacząć więcej zarabiać.
Jeżeli chcesz coś zmienić w swoim życiu, to zacznij działać i to zmień a nie tylko o tym mów.
Jeżeli nie zaczniesz działać, to za dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat w Twoim życiu nic się nie zmieni na lepsze. Ale może się zmienić na gorsze.
Jeżeli chcesz o tym porozmawiać, zadzwoń 602 183 057.